Pomysłodawczynią, inicjatorką oraz organizatorką tego festiwalu jak i innych muzycznych przedsięwzięć jest Magdalena Hudzieczek-Cieślar – sopranistka, absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Kiedy przybyła do Pabianic w 1996 roku, po raz pierwszy zobaczyła niewielki w kształcie rotundy, ewangelicki kościół. Zrodziła się u niej myśl, że w tej urokliwej neoklasycznej świątyni mogłaby rozbrzmiewać muzyka dla wszystkich mieszkańców Pabianic. Początkowo organizowała wiosenno – letnie okolicznościowe koncerty. Potem pojawił się muzyczny pomysł, aby zorganizować cykliczne koncerty muzyki poważnej. Marzenie to spełniła w 2002 roku po zakończeniu termorenowacji i generalnego remontu wnętrza zabytkowego kościoła.

I tak od roku 2002 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Piotra i św. Pawła w Pabianicach zagościły koncerty w ramach cyklu „Muzyczna Niedziela” w Pabianicach. Była to pierwsza, cykliczna impreza wpisana w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta, która oferowała mieszkańcom regularne i bezpłatne spotkania z muzyką poważną. Pomysł ten zyskał swych stałych i wiernych melomanów, dla których ten comiesięczny wieczór stał się rytuałem i był radośnie oczekiwany.

Wraz z nim pojawiło się kolejne muzyczne marzenie, które udało się jej zrealizować… przekształciła „Muzyczną Niedzielę” w Międzynarodowy Festiwal i tak właśnie od 2007 roku rozbrzmiewa MUZYKA ŚWIATA. Koncerty festiwalowe są – dla społeczności miasta, powiatu, całego regionu  łódzkiego jak i dla melomanów, którzy docierają z miast innych województw – doskonałą okazją do bezpłatnego obcowania ze sztuką na bardzo dobrym poziomie. Koncerty z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Podczas październikowych wieczorów można usłyszeć zaproszonych rodzimych i zagranicznych artystów z różnych kontynentów i wsłuchać się w muzyczne brzmienie świata.


 „(…) Pamiętam swoje marzenia i próby przekształcenia ich w rzeczywistość np. „Muzycznej Niedzieli” w Pabianicach, która stała się pierwszą, cykliczną imprezą wpisaną w kalendarz wydarzeń naszego miasta. Początki realizacji tego pomysłu nie były łatwe i wymagały z mojej strony różnych działań, aby marzenie mogło się urzeczywistnić. W efekcie, starania te zaowocowały kilkuletnimi, regularnymi spotkaniami z muzyką poważną i sprawiły, że pojawiło się kolejne marzenie, aby forma tych koncertów przerodziła się w Międzynarodowy Festiwal. Pomysł ten udało się zrealizować jako „Muzyka Świata”, który cieszy nas od 6-u lat, ciągle się rozwija i przyciąga coraz więcej melomanów, także spoza Pabianic. Festiwal pozwala nie tylko na kontakt z samą muzyką i estetycznymi doznaniami, ale oferuje również więź z drugim człowiekiem w artystycznym wymiarze. Spotkanie i rozmowy na temat wrażeń wyniesionych ze słuchania muzyki dają radość i bywa, że skłaniają też do budowania nowych, wzajemnych relacji. Muzyka zatem staje się bodźcem i płaszczyzną wielu pozytywnych reakcji i działań.”

      Magdalena Hudzieczek – Cieślar [w:] miesięcznik „Kołowrotek Kulturalny”/ 2014


„(…) Artyści wprowadzili melomanów w muzyczną atmosferę, która pochodziła z wszystkich zakątków świata. Pani M. Hudzieczek – Cieślar powiedziała: Jestem pewna, że każdy miłośnik muzyki znajdzie coś dla siebie, a jego dusza zostanie tak głęboko poruszona, że sama zacznie śpiewać…. Pabianice mają stać się dla nas wszystkich małą muzyczną ojczyzną, gdzie łączą się ze sobą najróżniejsze języki i narodowości, gdyż wszyscy czujemy się braćmi i siostrami. Chcielibyśmy się czuć, jakby świat zagościł w Pabianicach, a Pabianice w świecie (…).”

       Harry Heckert [w:] gazeta „Wek und Ziel” /Niemcy, 2009 (tłum. Piotr Kirsch)