Szanowni Państwo, Drodzy Melomani,

Międzynarodowy Festiwal Muzyka Świata powrócił po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Przed nami 11 edycja wyjątkowego wydarzenia, które zyskało uznanie wśród przybywających do Pabianic artystów – muzyków z całego świata i grono wiernych miłośników. Renomę Festiwalu zbudowała jego pomysłodawczyni, inicjatorka i organizatorka Magdalena Hudzieczek-Cieślar, niezmiennie dbając o wysoki poziom artystyczny.

Festiwal Muzyka Świata uczy, zapewnia rozrywkę i promuje nasze miasto w najlepszy sposób. Z przyjemnością zapraszam Państwa przez cały październik na festiwalowe koncerty oraz towarzyszące im wystawy, wykłady i warsztaty, które zaskoczą nas swoją różnorodnością. Życzę niezapomnianych wrażeń

Grzegorz Mackiewicz
Prezydent Miasta Pabianic


Drodzy Melomani, Szanowni Państwo

Festiwal to Wy i Wasza energia, która płynie od lat… dlatego dziś rozpocznę od Waszych słów, które pojawiły się po informacji, że 11. edycja się odbędzie: „Doczekaliśmy się, aż się serce raduje; Co za radość; po tak długiej przerwie, cudownie, że można będzie spotkać się, wysłuchać, delektować się „Muzyką Świata”, która nie zna granic; Nie mogę się doczekać; Cóż za wspaniała informacja, po latach przerwy- tęskniliśmy bardzo za Festiwalem, a więc do usłyszenia, do zobaczenia na koncertach; Nareszcie!!!!!; Świetna wiadomość; Nareszcie powrót, super!; Zapowiada się prawdziwa muzyczna i intelektualna uczta! Trzymam kciuki!”. To jest Wasza wspaniała energia, niech trwa….

Pandemia przyniosła nam czas przerwy…Wy, Drodzy Melomani, pisaliście, dzwoniliście, pytaliście kiedy festiwal wróci, a we wszystkich Waszych słowach była nadzieja, że powróci na pewno. Czułam ją. Również z tą nadzieją odpowiadałam, że jeszcze troszkę i nadejdzie upragniony, muzyczny październik. Potem pojawiły się kolejne trudne momenty i przyszła chwila zwątpienia, czy ruszyć dalej? Pomyślałam jednak, że nie mogę Was zawieść. Przecież za nami tyle wspólnych festiwalowych lat, tyle jesiennych, muzycznych wieczorów…tyle też trudu i poświęcenia włożonego w jego budowanie i organizację. Wasze otwarte na muzykę serca i umysły są dla mnie ciągłą inspiracją by z radością tworzyć przestrzeń dla tych, którzy muzykę kochają i chcą w jej świecie przebywać. Dlatego ten rok choć wcale niełatwy, jednak przynosi nam ponowne spotkanie. Wsparcie życzliwych, ludzi, firm oraz instytucji dało taką możliwość i podkreślać to będę zawsze z wdzięcznością, że bez Nich nic by się nie udało.

Niech więc wspaniali artyści z Polski, ale także z różnych stron świata, zagoszczą w Pabianicach i zaproszą nas do wspólnej muzycznej wędrówki. W tym roku Muzyka Świata powędrowała dalej…i gościć będzie także w Ksawerowie, z czego bardzo się cieszę, bo to wspaniała okazja do muzycznych, sąsiedzkich odwiedzin :)

Od lat, prócz płynącej muzyki, Wasze pogodne twarze (a niektóre siedzące od lat w tych samych ławkach, i to jest niesamowite) są najpiękniejszym obrazem, który w sobie noszę. Zatem, przybywajcie na koncerty, chłońcie cudowną muzykę świata, posłuchajcie ciekawych wykładów, zatrzymajcie się przy fotografiach, uczestniczcie w warsztatach…Muzyka Świata czeka na Was i jest dla Was :)

Dziękuję wszystkim Wam, że jesteście…
ByliśMY…JesteśMY…BądźMY

Magdalena Hudzieczek – Cieślar
Organizator Festiwalu